Stazama naših didova do Mucića ledenice i natrag

Written by Teo Bartulovic.

ledenica galery 00Prekrasan sunčan vikend nas je ponukao da pohrlimo u susret novom izazovu na obroncima Biokova, a ovo što namjeravamo napraviti danas i sutra je uistinu više izazov nego planinarenje i to je jedini razlog zašto se putopis nalazi u The Adventure sekciji.

Danas je teško vjerovati da je svaki obradivi škrip na Biokovu ima svog vlasnika, bila je to škrta zemlja, bez vode, smještena na strmim obroncima pa ju je bilo potrebno ograditi visokim i debelim suhozidima kako bi se to malo plodne zemlje sačuvalo da ju ne raznesu vjetar i kiša.

U takvim uvjetima, upornost i mudrost naših didova' bila je nedvojbeno presudna za opstojnost na ovom surovom kamenjaru a njihova snalažljivost te iskorištavanje svega onoga što je planina nudila najbolje se očituje u tome što su se u vrućim ljetnim mjesecima spuštali u grotlo Mucića ledenice, trgali i po dvadesetak kila teške kocke leda iz zagrljaja škrte Biokovske grude te ih na leđima nosili u podnožje, i onda na magarcima sve do Imotskoga gdje su ih prodavali ili trampili za drugu robu.

Upravo ta priča nas je i inspirirala da krenemo iz Mucića te se probijemo sve gore do ledenice smještena na 1250 m n.v. sljedeći stare pastirske staze. Naravno nećemo se zaustaviti tu već ćemo otići i korak dalje, spustiti se u grotlo Mucića ledenice, vratiti se na svjetlo dana sa nešto leda te vođeni njihovim primjerom pokušati spustiti taj led u podnožje prije nego se rastopi, a ako Vas zanima jesmo u tome uspjeli provjerite našu Adventure sekciju!

STAZAMA NAŠIH DIDOVA

Uz ledenicu na Dusima duboku oko 100m, te Mucića ledenicu, još su poznate i Milića ledenica, ledenica pod sv. Jurom, led u jezeru na Mišljenu, ledenica iznad Katušića stana te ledenica na Vlaki (pokraj Šutinih stanova). Iz ove zadnje se lede posebno vadio za blagdan sv. Stjepana koji se štuje u Donjem Rastovcu kako bi i domaćini i gosti mogli propisno rashladiti piće.

Uz bavljenje stočarstvom, obrađivanjem doloaca i dočića, sječom drva, zabiokovski starosjedioci su se nekad davno bavili i vađenjem leda iz ledenica kojeg bi potom nosili te prodavali ili trampili po sajmovima kako u Imotskom tako i u Makarskoj u svrhu hlađenja napitaka i čuvanja namirnica.

Osim leda, u biokovskim ledenicama često nalazimo i velike količine snijega koji se 'starenjem' prekristalizira u zrnati snijeg, tzv. 'Firn'. Ovo je osobito izraženo u jamama s velikim ulazima poput Mucića ledenice, gdje zimi padne velika količina snijega koji se tijekom ljeta ne otopi do kraja.

Ledene sige stvaraju se smrzavanjem kapajuće, tekuće i procjedne vode, te vodene pare iz špiljskoga zraka. Smrzavanjem kapajuće i tekuće vode nastaju oblici poput običnih kalcitnih siga - ledeni stalaktiti, stalagmiti, stupovi, zavjese i saljevi. Obično su glatke površine i s rijetko vidljivim kristalnim plohama leda. Tanke su prozirne i bezbojne, a deblje modrikaste do modrozelene ili bijele.

U Tracks sekciji pogledajte detalajn opis te preuzmite rutu u GPX formatu

ledenica th Ishodišna točka ove avanture je u zaseoku Mucići, smještenom tik uz državnu cestu D62 nekih kilometar, kilometar i pol udaljenom od centra Zagvozda u smjeru Vrgorca. U selo skrećemo na drugom, istočnom ulazu u selo (slika 1), te se spuštamo nekoliko desetaka metara do stare kamene kuće gdje ostavljamo auto, Tomislav je tu skoro pa domaćin i kaže da tu nikome neće smetati i da ga možemo bez straha ostaviti do sutra. Puta dalje nastavljamo pored kuće Marka Mucića gdje ujedno sreće... .. .


Svakako pogledajte i kompletan putopis u Adventure sekciji

ledenica adv th Ishodišna točka ove avanture je u zaseoku Mucići, smještenom tik uz državnu cestu D62 nekih kilometar, kilometar i pol udaljenom od centra Zagvozda u smjeru Vrgorca. U selo skrećemo na drugom, istočnom ulazu u selo (slika 1), te se spuštamo nekoliko desetaka metara do stare kamene kuće gdje ostavljamo auto, Tomislav je tu skoro pa domaćin i kaže da tu nikome neće smetati i da ga možemo bez straha ostaviti do sutra. Puta dalje nastavljamo pored kuće Marka Mucića gdje ujedno sreće... .. .


OBAVEZNO pročitati pravilnik prije preuzimanja!

warning th Početkom 2010. Hrvoje Zrnčić predložio je Komisiji za planinarske putove HPS-a ideju o novoj vrsti planinarskih putova, tj. trasiranju novih službenih planinarskih putova koji bi za razliku od klasičnih bili digitalno 'markirani'. Zajedničko objema vrstama putova je njihovo redovito održavanje pri čemu prvenstveno mislimo na osiguranju njihove prohodnosti a oo što ih razlikuje su vrste oznaka. Klasični planinarski putovi su označeni bojom na terenu i to crvenom i bijelom sukladno markacijskom pravilniku.


Trenutno dostupne rute

Ukoliko primijetite eventualne pogreške i/ili imate sugestije za poboljšanje molimo Vas da nam iste dojavite ispunivši kontakt obrazac kojeg možete pronaći na našim internet stranicama u kontakt sekciji ili putem naše službene Facebook stranice. Unaprijed se zahvaljujemo na razumijevanju.


Autor: Teo Bartulovic
Photo: Teo Bartulovic
Copyright © HPD Sveti Jure Zagvozd 2012 - All Rights Reserved!


STAZAMA NAŠIH DIDOVA