Vuk samotnjak: Dedići - Sv. Ilija - Ščirovac - Šute

Written by Teo Bartulovic.

U obnovljenoj crkvici Sv. Ilije, na istoimenom vrhu, u Parku prirode Biokovo, u subotu, 21. srpnja s pocetkom u 10:00 održala se tradicionalna Sveta misa.

 Uspon je bio dug i tezak pa sam krenuo  ranom zorom u društvu starih planinara Joke Gaće, Martina i Ante Bartulovića te dva young boysa iz Varkaša. Odlučili smo se za uspon koji ide iz Rastovca, preko Starog sela, Dobrog dola jer se radi o znatno kračem i lakšem usponu od onog iz smejra Šuta.

Šute naravno nisu dolazile u obzir i iz razloga šta sam ima u planu da produžim boravak na Biokovi te se ka' vuk samotnjak uputim prema Ščirovcu, prespavam negdje oko vrataca (križanje Šute, Bast, Ilija, Ščirovac) te se sljedeći dan spustim preko Šutinih stanova do donjeg Rastovca. 

Ovaj uspon je ujedno uvertira za zadnji vikend u ovom mjesecu kada se članovi 'Adventure Club Zagvozd-a' spremaju za višednevnu avanturu koja počinje s usponm na Očeske u petak 27 srpnja a završava nekoliko dana poslje povratkom u naše selo malo (ako preživimo) tamo negdje u ponedjeljak ili utorak. Al' otom po tom.... ...

DAN PRVI

Vrh Sveti Ilija (N 43° 22' 17.2'' E 16° 59' 49.5'') i njegov hrbat nalaze se sjeverozapadno od središnjega dijela Biokova, iznad zaseoka Bast u općini Baška Voda, odnosno iznad zaselka Rastovac sa sjeverne strane a od njega se razlikuje po tome što ima oblik izrazita grebena. Ime vrha i nadmorska visina su napisani na kamenu ispred ulaza u kapelicu a žig je ugrađen u desni zid kapelice.

Iako je greben nešto niži, po slikovitosti stijena i širini vidika ne zaostaje nimalo za skupinom Sv. Jure, vidici su čak i atraktivniji zahvaljujući činjenici da  je Biokova tu najtanja pa se pruža predivan pogled na obje strane, kako na sjevernu tako i na južnu stranu. Osim na primorje i zagorje, sa samog vrha (KT18) se također pruža izvanredan pogled na kompletan centralni masiv Biokova počevši od Svetog Jure na istoku preko Velikog Šibenika smještenog nešto južnije do Šćirovac i Bukovac na zapadnom dijelu planine.

Do vrha se može iz nekoliko pravaca, sa južne strane iz Basta (dvije različite varijante) te preko Lokve, dok sa sjeverne strane postoji nekoliko pravaca a najpopularniji je onja koji vodi iz Dedića preko Dobrog dola. Drugi pravci poput onoga iz smjera Šuta preko Vrataca ili iz Brzica preko Kaoca su iznimno dugi i zahtjevni te su pogodni samo za iskusne planinare u dobroj fizičkoj kondiciji.

Kako bilo, bez obzira na to koji pravac izaberete uspopn će biti iznimno dug, naporan i težak zbog velikih sipara te izloženosti suncu. Ovdje su okvirna vreman za najpopularnije pravce uspona: Bast - Bunar Mijaći - Sveti Ilija 4 h; Bast - Osičine - Sv. Ilija 4.30 h; Lokva - Motika - Sv. Ilija 3 h; Dedići - Dobri dol - Sv. Ilija 4 h; Šute - Vraca - Sv. Ilija 4:30 h; Brzice - Kaoci - Mišljen - Sv. Ilija 6:30 h.

Kapelica koju su obnovili moji sumještani iz župe Zagvozd prije nekih desetak godina (2000. to be precise) je ako ne najljepši onda jedan od najljepših i najizvorniji sakralnih objekata na Biokovu (Slika 43), autoktorno zdanje sazidano na starim temeljima iz Biokovskog kamena uz minimalnu uporabu betona.

DAN DRUGI


Kompletan album je također dostupan na našoj službenoj Facebook stranici, lajkanje i komentiranje je neograničeno :) pa ukoliko imate komentar ili Vam je neka posebno zapela za oko samo navalite i komentirajte album uzduž i porijeko ;) 

Ukoliko primijetite eventualne pogreške i/ili imate sugestije za poboljšanje molimo Vas da nam iste dojavite ispunivši kontakt obrazac kojeg možete pronaći na našim internet stranicama u kontakt sekciji. Unaprijed se zahvaljujemo na razumijevanju. Za bilo kakva dodatna pitanja slobodno nas kontaktirajte!


Autor: Teo Bartulović
Photo: Teo Bartulović
Copyright © HPD Sveti Jure Zagvozd 2012 - All Rights Reserved!